Adres

Antakya OSB Müdürlük Çakallı Mahallesi̇ Antakya OSB 10. Cadde No:1 Belen / Hatay

Telefon

(0326) 451 24 44 / 451 22 44

AOSB SABİT HAT DÂHİLİ REHBER
1. Çevre birimi: 103
2. İmar birimi: 105
3. Elektrik birimi: 106
4. Muhasebe birimi: 108
5. Sekreterlik: 100

E-Posta

bilgi@antakyaosb.org.tr

ÖZBUĞDAY TARIM İŞLETMELERİ TOHUMCULUK A.Ş.

   50 yılı aşkın bir süredir ziraatle uğraşan öZBUĞDAY ailesi, 3 nesildir kendi arazilerinde tarla bitkileri üretimi yapmaktadır.  Grubun kurucusu Hüseyin özbuğday 1950li yıllarda Amik Ovası’nda başladığı pamuk ve buğday üretiminin ardından tarımsal sanayiine 1960 larda kurulan çırçır fabrikası yatırımıyla adımını atmıştır. O dönemlerde başlayan zahirecilik ve tarımsal emtia ticareti gelişmiş ve 1970 li yıllarda bünyede bir un fabrikası yatırımı ile faaliyetler yerellikten bölgesel ticarete gelişmiştir.
   Pamuk bitkisinin en çok ekildiği bölgelerden biri olan Amik Ovası’nda yıllarca edinilen tecrübe ile bölge çiftçisi başta olmak üzere ülke genelinde kaliteli tohumluk tedariğindeki zorluklar ve düşük verim potansiyeli konusundaki sıkıntılar sebebiyle pamuk tohumu konusunda araştırma faaliyetlerine başlayan özbuğday, 1995 yılında Antakya Soğuksu Mevkiinde Türkiye’nin ilk pamuk tohumu işleme tesisini kurmuş ve “çiğit ekme, tohum ek!” sloganıyla Türk tarımında yeni bir dönem başlatmıştır. Beyaz Altın markasıyla piyasaya sunduğu pamuk tohumları ile Türkiye’de “tohumculuğun” kapılarını açtığı yıllarda  verimin %50 oranında artması sadece çiftçilerimizin değil ülke ekonomisinin de tarım sektöründe dışa bağımlığının azalacağının ilk işaretini vermiştir.
   Kuruluşundan kısa bir süre sonra T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından  “Tohum üretici Belgesi” ve “Tarımsal Araştırmacı Kuruluş Tescil Belgesi” almaya hak kazanan özbuğday Tohumculuk araştırma faaliyetlerini pamuk tohumu başta olmak üzere sadece tarla bitkileri konusunda odaklayarak alanında lider olmayı hedeflemiştir.
   Bugün pamuk, mısır, buğday, soya, ayçiçeği ve kanola tohumlukları araştırma, üretim ve pazarlaması konusunda uzmanlaşmış olan özbuğday Tohumculuk 20′ yi aşkın pamuk çeşidi tohumunun üreticisi ve dağıtıcısı olup Türkiye’de kayıtlı, yıllık sertifikalı pamuk tohumu üretiminin yaklaşık % 50’sini gerçekleştirmektedir. Ayrıca yine “BEYAZ ALTIN” markasıyla sunduğu pamuk tohumları ile Türkiye dışında ihracat yaptığı 15’ten fazla ülkede de kalitesi ile tanınan ve aranan bir tohum markası olmuştur.
  Kalitesini ve profesyonelliğini ISO 9001 ve BSI kalite belgeli tesislerinde yaptığı üretimi ile ispat edern özbuğday Tohumculuk `üreticiye Güven çiftçiye Kazanç` sloganıyla Türk çiftçisine verdiği hizmetin yanısıra ve dünya çapında İspanya’dan Pakistan’a kadar olan coğrafyada yapmakta olduğu ihracatla da dünya tohum pazarında bir Türk Agro-teknoloji firması olarak yer almanın gururunu taşımaktadır.