HABERLER

Image
SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI SN. MUSTAFA VARANK ANTAKYA OSB’DE AÇILIŞA KATILDI

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI SN. MUSTAFA VARANK ANTAKYA OSB’DE AÇILIŞA KATILDI


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK Antakya OSB’de yatırımı tamamlanan Pres Makine A.Ş.’nin açılışına katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Hatay programı kapsamında Antakya OSB içerisinde 14 Milyon dolarlık bir yatırımla kurulan ve tamamı yerli üretim makinalarla donanmış Pres Makine Tesisinin açılışını gerçekleştirdi.

27 Ocak 2019 Pazar günü saat 13:00’de gerçekleşen açılış törenine Bakan Varank’ın yanı sıra Hatay Valisi sayın Rahmi Doğan, Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdülkadir Özel, Sebahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Lütfi Kaşıkçı, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, HBB Başkanı Doç Dr Lütfü Savaş, Hatay MKÜ Rektörü Prof Dr Hasan Kaya, İSTE Rektörü Prof Dr Türkay Dereli, Antakya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali ve STK’ların yöneticileri ile işadamları katıldı.

Açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Pres Makine Tesisini tanıtan barkovizyon gösteriminin ardından kürsüye gelen Pres Makina Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bakır, kısa bir konuşma yaparak; açılış törenini teşriflerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ve beraberindeki heyete teşekkür etti. Tesisin bugünlere geliş öyküsünden de kısaca bahseden Bakır, desteklerinden ve katılımlarından dolayı konuklarına teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, \" barış, kardeşlik ve hoşgörü şehri olan Hatay\'da olmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında resmi açılışını gerçekleştirdikleri tesisin Hatay\'a ve ülkeye hayırlı olmasını temenni ederek \"Ne mutlu ki bu fabrikanın hayata geçmesinde ve istihdam konusu olmasında Bakanlığımızca verilen yatırım teşvikinin önemli bir katkısı var.\" diye konuştu. Toplam 14 milyon dolarlık bu yatırımın, KDV istisnası, vergi indirimi, faiz desteğinden faydalandığını anlatan Varank, Ülkemizde yatırım yapılmadığına dair iddialara en güzel cevabı bu girişimci kardeşlerimiz, bu tesisten zaten veriyor diyen Bakan Varank, imalat sürecinin de yüzde 100 yerli olmasının kendisini heyecanlandırdığını ifade etti. Reel sektörden beklentilerinin yatırım ve istihdam iştahını kaybetmemeleri olduğunu vurgulayan Bakan Varank, \"Siz değerli sanayicilerimizin OSB\'lerdeki ve endüstri bölgelerindeki yatırımlarını teşvik etmek adına önemli birtakım düzenlemeleri şu anda Bakanlığımızda yerine getiriyoruz. İnşallah yakında da kamuoyuyla paylaşacağız.\" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Varank ve beraberindeki heyet, kurdele kesiminin ardından tesisi gezerek makine teçhizat hakkında bilgiler aldı ve Hataylı işadamlarıyla biraraya gelerek Hatay sanayisinin sorunlarını dinledi.